Czy chemia to trudny przedmiot?

Chemia zalicza się do jednej z najstarszych dziedzin nauki. Powstała tysiące lat temu, w starożytności i wykorzystywana była przez władców do manipulowania poddanymi. Obecnie to przedmiot, który większości uczniów kojarzy się ze skomplikowaną teorią i jeszcze bardziej zagmatwaną praktyką. Czy dobrze dobrany podręcznik w połączeniu z efektywną pracą nauczyciela jest w stanie przekonać uczniów do tego przedmiotu? W książce chemia 3 z księgarni internetowej uczniowie klas trzecich szkół ponadpodstawowych zmierzą się z dużym zakresem materiału. Jak sobie z nim poradzić?

Praca od podstaw

Jak w większości przedmiotów ścisłych, także i w przypadku chemii niezmierne ważne są powtórki i doskonałe opanowanie podstaw. Nie mniej istotna jest co najmniej dobra znajomość układu pierwiastków oraz wzorów. Ciężko jednak przekonać się do przedmiotu, gdy ten atakuje nas od początku różnorodnymi zadaniami o raczej wysokim poziomie trudności. Jednak w podręczniku dla klas trzecich dostępne są w końcu praktyczne przykłady znajdujące się przy nowych zagadnieniach teoretycznych. Dzięki temu uczniowie są w stanie zrozumieć praktycznie od razu, na czym polega dana zasada czy definicja, bo jej praktyczne wyjaśnienie mają zaraz obok. Takie wizualizacje przynoszą świetne efekty w kształceniu nastolatków, gdyż ci mogą się w końcu na czymś oprzeć, rozwiązując zadania. 

Przykłady z życia codziennego

Jeśli masz duże trudności z tym, aby zrozumieć zasady występujące w tym przedmiocie, nie staraj się na siłę je odkryć. Zamiast tego, postaw na praktykę i przykłady z życia codziennego. To zazwyczaj proste czynności, których charakterystykę zrozumiesz od razu, gdy je zobaczysz. Następnie ubierzesz to we własne słowa i w taki oto sposób skomplikowana wcześniej definicja stanie się jasna i klarowna. Oczywiście, próbując zrozumieć dane tematy, sięgaj wyłącznie po sprawdzone źródła, aby mieć pewność, że to, czego się dowiadujesz, jest oparte na faktach. Następnie zajrzyj do swojego podręcznika i rozwiąż zadanie podsumowujące z działu, który sprawiał ci wcześniej trudności. Takie działanie pozwoli ci zmierzyć twój postęp.